Як боротися за своє майбутнє – поради Еноли Холмс

У 2020 році студія Netflix випустила детектив «Енола Холмс» – екранізацію роману американської письменниці Ненсі Спрингер «Розслідування Еноли Холмс. Справа зниклого маркіза». Попри те, що фільм знято за мотивами фан-фіку, глядачам буде цікаво й навіть корисно подивитися стрічку. По-перше, тому що це свіжий погляд на знаменитого Шерлока Холмса, який постане перед нами більш живим та емоційним, а по-друге, порушується актуальна нині тема сильних та незалежних жінок, які заявляють про свої права на власне життя.

У основу фільму покладено сюжет детективної історії, що очікувано з огляду на прізвище головної героїні. Не важко здогадатися, що вона має якийсь стосунок до відомого персонажа книг Артура Конан Дойля. Так, вона – його молодша сестра. Головній героїні необхідно розшукати матір, а заодно розплутати загадку полювання за своїм другом. У кінокартині все це приправлено сценами погонь, бійок (Енола яскраво себе в них проявить) і вибухів. Пригоди відбуваються в колоритній атмосфері вікторіанської Англії.

Та якщо бути уважними, можна зрозуміти, що детективного в фільмі не так уже й багато. Лише декілька ребусів, залишених Енолі матір’ю, та лічені епізоди, де головна героїня скористалася славетним дедуктивним методом її брата. Сцени, у який вона чи її брат Шерлок демонструють свої детективні навички, можна перерахувати по пальцях.

Події у стрічці розгортаються не стільки навколо детективного розслідування, скільки навколо феміністичних пошуків. Фемінізм проявляється й у вихованні Еноли, і у зникненні матері, і в бунті головної героїні.

Юдорія Холмс займалася дочкою сама, й методи її виховання та освіти були вельми оригінальними. Вона вчила доньку навичкам, які на той час були дозволені лише чоловікам. Замість чайного етикету дівчина вчилася стрільбі та прийомам самооборони, не вишивала хрестиком, а читала книги та розвивала логічне мислення, розв’язуючи головоломки.

Юдорія вкладала в голову доньки феміністичні ідеї. Вона запевняла, що вдало вийти заміж, народити й виховати дітей – не єдина мета жінки. Кожна людина – це особистість із власними бажаннями та цілями. Жінки не повинні жити тільки заради дітей та чоловіка. Енолу вчили тому, що вона може займатися тим, чим їй захочеться, стати ким хоче, одягатися за власними уподобаннями, а не за віянням моди. Головне – бути незалежною від думки оточуючих, яка тисне з усіх боків. Матір прямо їй каже: «Не дай нікому збити себе з пантелику. Особливо чоловікам!». Патріархальні традиції Англії – «символ репресій для тих, хто змушений їх носити» – проголошує Енола, виказуючи своє невдоволення обов’язковим носінням корсету.

Прокинувшись у день свого шістнадцятиріччя, Енола розуміє, що її матір зникла. Просто зникла, без попередження чи прощання. Через деякий час приїздять її брати, яких вона востаннє бачила в дитинстві. Вони починають шукати матір, але без особливих старань, пояснюючи це тем, що вона пішла сама, а це означає, що не дуже хоче, щоб її знайшли.

Приїхавши, брати побачили, що їх сестра зовсім не вміє поводитися в пристойному аристократичному суспільстві. Вона шокує своєю поведінкою старих леді, які тримаються за традиції, не носить звичний їм одяг, ходить без капелюшка й корсету. Може нагрубити, і, найжахливіше, – виказати власну думку. Тож було вирішено відправити дівчину до жіночого інтернату, де з неї мають зробити справжню леді, точніше таку, як усі. Це стає своєрідним закликом до дії для юної бунтарки. Вона прагне залишитися незалежною, тому бере справу у свої руки й тікає з родового маєтку в пошуках матері.

У головних ролях знялися: Енолу Холмс зіграла Міллі Боббі Браун, яка має всі шанси стати новою зіркою Голлівуду; Генрі Кавілл, прославлений ролями Відьмака та Супермена, постав у образі неперевершеного Шерлока Холмса; Сем Клафлін зіграв старшого брата Еноли та Шерлока – Майкрофта Холмса; образ матері цього сімейства – Юдорії – втілила яскрава Хелена Бонем Картер; молодого лорда Тьюксбері, новоспеченого друга Еноли, який потрапив у великі неприємності, зіграв Луїс Патрідж.

Блискуча акторська гра, продумані до дрібниць костюми повністю занурюють нас у сюжет і атмосферу тогочасної Англії. Ще одна особливість фільму – це те, що героїня звертається прямо до глядача. Енола часто дивиться прямо в камеру, спілкуючись із тими, хто на неї дивиться, сміється й часто коментує події. Цим вона ніби знищує перешкоду між собою та глядачем. Завдяки цьому ти проживаєш усі події разом із героїнею.

Фільм буде цікавий як підліткам, так і старшій аудиторії. Він гарантовано створить атмосферний вечір. Подивитися його треба, щоб подумати над важливими та вічними темами – це дружба, сімейні цінності, становище жінки в суспільстві, боротьба за власні права та унікальність. Netflix зробили якісну картину, яку захочеться передивитись. Фільм вартий витрачених двох годин на перегляд.

Фасольняк Аліна – студентка групи ЛЖ-11, 1 курсу спеціальності «Журналістика», у межах навчально-ознайомчої практики