Міріам Драгіна: Успішному радіожурналісту треба любити радіо

28 вересня відбулася онлайн-зустріч студентів та викладачів кафедри журналістики із українською журналісткою Міріам Драгіною. Міріам має великий досвід у медіасфері – працювала на «Радіо Аристократи» та на «Громадському радіо», була креативною продюсеркою Old Fashioned Radio, мала колонки в «Українській правді», Elle Magazine, L’Officiel, platfor.ma, Radiosvoboda, Fedoriv Agency та публікації у Vogue Ukraine.

Гостя висловила міркування про новітні тенденції в радіо, поділилася секретами успішного інтервʼю та інсайдами для журналістів-початківців.

«Майбутні журналісти мають шанс обрати дорогу відповідальної журналістики, –  вважає Міріам Драгіна. Ми живемо в епоху post-правди, але наше покоління має можливість чітко відчувати стандарти. Там, де є фейк, зникає журналістика. Зараз дуже багато спокуси піти у заробіток грошей, адже будь-які популістичні теми та голосні слова привертають аудиторію. Але серйозність і відповідальність вимагають часу. Журналісти своїми темами змінюють світ».

Поза основним виступом журналістка відповіла на питання студентів:

Що вас хвилює в сучасній журналістиці?

– Мене хвилює те, що ми продовжуємо жити в епоху post-правди, мене хвилює кількість брехні та фейків. Недостаньо дати два чи три джерела. Проблема в тому, щоб ці джерела були перевірені. Зараз ми можемо отримувати від штучного інтелекту тексти, які за собою нічого не несуть. Я не знаю, як буде вирішено це питання, але питання правди зараз нагальне для всіх нас.

  • Чи є ситуації, коли журналісту можна не бути нейтральним, а чітко висловити свою позицію?
  • Так, звісно. Наприклад, зараз війна, тому ніякий український журналіст не може залишатися нейтральним, бути в стороні та не висловлювати свою думку. Ми повинні боротися з брехнею, бо не можна перед її обличчям залишатися нейтральним. Окрім цього, найважливішою цінністю для мене є людське життя, яке журналісту треба ставити собі у пріоритет. Це також стосується тем, на які я вважаю недоречно говорити. Ми не можемо, наприклад, писати про загиблого, коли його сімʼя ще не знає сумної звістки.
  • Як зробити успішне інтервʼю?
  • Краща позиція для інтервʼю, це — «Я нічого не знаю. Розкажіть». Важливо звучати в унісон з гостем. Як радіоведуча, я не повинна мати власної позиції при інтервʼю. Я не маю права вимагати від гостя зізнань. Нам наші адресати нічого не винні, якщо вони не живуть на наші податки. За замовчуванням ми повинні вірити всьому, що нам відповідають. Наше завдання, це не «вивести на чисту воду». Якщо не йдеться про злочин, адресат не повинен перед нами виправдовуватися.

Міріам Драгіна наголосила, що журналістика – це відповідальна професія. Як четверта влада вона несе за собою інформаційну силу:

«Журналісти змінювали світ своїми темами та навіть деякі уряди прислухаються до журналістів, тому журналістика впливає на нас більш ніж ми це уявляємо. Тому журналістика дуже поважна професія».

 

Меланія Рибалко, Дарина Рузанова, 2 курс