Проблема булінгу в підлітковому віці

Булінг – це процес цькування, регулярного приниження, терору та знущання над людиною, створення довготривалого статусу жертви, ізгоя у суспільстві. Підлітковий вік є доволі конфліктним, тому саме у цей період життя дитина стикається із поняттям булінгу однолітками і не тільки ними. Діти у такому віці є найбільш жорстокими та спроможними на жахливі вчинки по відношенню до тих, хто на їхню думку «заслуговує» на погане ставлення. Буллінг може проявлятися як у психологічному форматі, коли жертву ображають словами, розносять плітки, обзивають, дражнять, спеціально уникають спілкування з жертвою, маніпулюють людиною, так і у фізичному, більш жорстокому, коли дитину б’ють, погрожують, змушують виконувати певні дії, псують чи відбирають речі та гроші. Причинами можуть виступати різноманітні фактори, наприклад: національність, орієнтація, становище у суспільстві, матеріальне становище у родині підлітка, стать, раса, релігія, вага тощо. Наслідки такого процесу жахливі: втрата впевненості у собі, психологічні відхилення, психосоматичні захворювання, також постійні цькування можуть бути причиною скоєння самогубства.

Офіс омбудсмена України із захисту прав у сфері освіти проаналізував, скільки позовів про булінг розглянули українські суди першої інстанції з моменту набуття чинності законом «про протидію булінгу» у січні 2019 року. «Ми вирішили проаналізувати, де таких позовів було більше, а де – менше, і як упродовж двох років змінювалася динаміка подання справ про цькування до суду», – повідомили в офісі освітнього омбудсмена, опублікувавши результати свого дослідження. До розгляду було взято 2019-2020 роки життя кожної з областей України та кількість зареєстрованих випадків підліткового буллінгу. Як повідомляється, найбільша кількість справ була помічена у Тернопільській області, на другому місці опинилася Кіровоградська область. Трійку «лідерів» замикає Київська область.

Харківська область хоча й має середній показник, але на жаль не позбавлена повністю випадків жорстокого підліткового цькування. Декілька питань було поставлено харківським школярам:

  • Чи стикалися ви з булінгом по відношенню до себе?

Оксана, учениця шостого класу: «Так, безліч разів»

Марія, учениця сьомого класу: «Так»

Артем, ученик восьмого класу: «Так, також був свідком цього процесу»

Влад, ученик восьмого класу: «Так»

Наталя, учениця восьмого класу: «Так»

  • На вашу думку, чому підліток може стати жертвою булінгу?

Оксана, учениця шостого класу: «Через дужі прості та інколи незрозумілі речі, які комусь не сподобались, наприклад те, що я ношу окуляри, не користуюся косметикою, не розплітаю волосся, як мої однокласниці»

Марія, учениця сьомого класу: «Через те, що чимось відрізняюсь від інших дівчаток, не така як вони, не настільки активна у спілкуванні, не потрапила до популярної компанії»

Артем, ученик восьмого класу: «Я сам інколи не розумію, чому не подобаюсь однокласникам, можливо через те, що я відмінник, але мене вважають «вискочкою», задирають через це»

Влад, ученик восьмого класу: «Напевно тому, що матеріальне становище моїх батьків не дозволяє купувати дорогі речі та ходити у різні комп’ютерні клуби із однокласниками, вони вважають мене негідним їх компанії»

Наталя, учениця восьмого класу: «Особисто мене весь період травлять за мою вагу, що я не така струнка та гарна, як популярні дівчата у школі»

  • Як ви вважаєте, яким чином можна вирішити цю проблему?

Оксана, учениця шостого класу: «Не звертати увагу, що я постійно й роблю, колись їм це набридне»

Марія, учениця сьомого класу: «Звернутися до дорослих, батьків,  можливо класного керівника, щоб допомогли з вирішенням проблеми»

Артем, ученик восьмого класу: «Не звертати увагу, через деякий час однокласники можливо зрозуміють, що вони не праві»

Влад, ученик восьмого класу: «Не знаю, просто хочу піти до іншої школи, можливо переїхати до іншого міста, де мене ще ніхто не знає»

Наталя учениця восьмого класу: «Мені допоможе лише одне – схуднути, показати, на що я здатна, що я не гірша за інших дівчат у класі»

Отже, булінг – це доволі жорстокий процес, з яким треба боротися і ні в якому разі не ігнорувати. Можливими вирішеннями проблеми можуть стати звернення до дорослих, проведення класних годин, присвячених цій темі. Частіше за все дитина потрапляє у поганий колектив, так що непоганим варіантом є змінити оточення, щоб запобігти моральної травми підлітка. Щоб уникнути цькування над дитиною, необхідно вирішувати проблему при першому найменшому прояві, а власне батькам варто з дитинства виховувати дітей, відразу пояснювати, що не можна з когось знущатися і всі мають рівні права.

Ірина Єдімент, студентка 1 курсу магістратури заочного відділення

у межах виробничої практики