Найголовніше для молоді зараз – не стримувати свої амбіції та не боятися складного шляху

Матеріал створено в рамках навчально-ознайомчої практики

5 квітня на майданчику проєкту «Ukraine Democracy Discussion Platform» відбулася онлайн-дискусія «Гендерна рівність та різноманітність». На зустрічі обговорювалося, як рівність посприяє відбудові нашої держави. Захід проходив англійською мовою задля залучення якомога більшої кількості молоді з різних країн.

Ведучим виступив Марк Соммерс — громадський діяч, дослідник  африканістики у Бостонському університеті. Пан Соммерс вивчає вплив молоді на війну, вивчає динаміку конфліктів, проблеми післявоєнної відбудови та освіти в країнах, що страждають від воєнних дій. Серед запрошених гостей були народна депутатка України («Слуга народу»),  голова Комітету з гендерної рівності та недискримінації Парламентської асамблеї Ради Європи Марія Мезенцева, правозахисниця Юлія Сачук (ГО «Fight For Right») та Єлізавета Коренко, голова освітньо-соціального проєкту STEM FOR FEM.

У вступному слові Марк Соммерс підняв тему впливу війни на життя молоді та впливу молоді на війну. Зокрема, він зазначив, що мозок молодої людини змушує її ризикувати, бути імпульсивною, але також і адаптуватися до нових умов. Спікер торкнувся теми мужності та жіночності в умовах воєнного стану, як стираються ці кордони. За його словами, людям будь-якої статі доводиться ховати свій страх та вразливість та жити далі без упевненості у завтрашньому дні. Тож травмуючі події можуть відкрити нові сторони особистості, про які ти навіть не здогадувався.

За дослідженнями пана Соммерса, в Польші, країні, що приймає найбільше українських біженців, досить багато програм з допомогою при адаптації дорослих та дітей. При цьому питання «А що з приводу молоді?» залишається риторичним. Вони ще не дорослі, але й вже не діти, тож потребують, на думку вченого, окремої підтримки.

Марія Мезенцева, голова Комітету з гендерної рівності та недискримінації Парламентської асамблеї Ради Європи, відмітила, що Україна дуже прогресивно йде вперед до гендерної рівності, і, як вона сподівається, «через декілька років з цим проблем вже не буде». За словами пані Мезенцевої, зараз у парламенті відбувається стрімке залучення жінок до вирішення політичних питань. Якщо на старті своєї парламентської діяльності їй майже не давали слова, то зараз вона відчуває, що її чують.

З іншого боку, важливо, наголосила Марія Мезенцева, щоб голосувала за закони та рухала суспільство саме молодь, адже іноді потрібен свіжий погляд на ситуацію. Часом доросла частина населення забуває про свої юні роки, а деяким взагалі не хочеться ніяких змін. Але молодість — період, коли не  є не тільки бажання вводити інновації, а є й час та енергія для цього.

Тим, хто не досить впевнений у своїх силах, Марія Мезенцева відповіла, що сама постійно сумнівається. Але єдиними ліками є йти та робити, не боятись виглядати по-дурному або сказати щось неправильно. «Всі вчаться та мають висловлювати свою позицію. Зараз час показувати свою силу, кричати, адже є такі можливості» — вважає депутатка.

Правозахисниця Юлія Сачук поділилась своїм досвідом «людини з діагнозом» (Юлія має інвалідність по зору – М.Р.). Усе її життя перетворилось на вічну боротьбу – за право навчатись, працювати, стати рівноправним членом суспільства. Дівчина закінчила університет за омріяною спеціальністю «міжнародні відносини» та почала активну громадську діяльність. Так, вони з організацією «Генерація успішної дії» досягли затвердження маркування лікарських препаратів шрифтом Брайля. Юлія є представницею нерепрезентованих груп та першою українкою в Лідерській Програмі Барака Обами. Американський екс-президент особисто відзначив роботу Юлії та її організації з порятунку людей з інвалідністю під час повномасштабного російського вторгнення. Цей приклад є надихаючим як для людей з фізичними вадами, так і для тих, що їх не мають.

Останньою виступала Єлізавета Коренко, голова освітньо-соціального проєкту STEM FOR FEM. Проєкт підтримує наукову діяльність жінок у галузях природничого напряму (STEM – science, technology, engineering, mathematics). Спікерка зауважила, що навіть в нашому столітті, дівчата, які хочуть, але не наважуються віддати своє життя науці, часто залишають цю ідею через брак знань про гарні успішні приклади. Але, насправді, наука не має гендеру, і вже давно існує безліч жінок-учасниць stem’у.

Завершувала зустріч колективна дискусія щодо відбудови України після війни. Учасники дійшли висновку, що молоді потрібні активні свідомі лідери, які будуть працювати на користь держави. А  проблеми дискримінації зараз не є «не на часі». На них треба звертати увагу, дослухатись до пригнічених верств суспільства.

У фіналі конференції модератор зустрічі Марк Соммерс підкреслив, що залишаться відкритим питання: «Як же всім бути почутими?». Ця та інші теми будуть розглядатися на наступних онлайн-дискусіях.

 

Меланія Рибалко, 1 курс