Онлайн-навчання: переваги та недоліки

Існує досить популярна приказка: «Учення – світло, а неучення – пітьма». Все своє життя людина вчиться і розвивається, початок цього шляху закладається у школі, продовжується в університеті, і, можливо, якщо людина захоче, може пізніше навчатися на курсах з певної галузі знань, яку вона обрала для себе. Якщо раніше взагалі ніяких питань не виникало з приводу вибору між офлайн та онлайн-навчанням, то зараз через епідеміологічну ситуацію в країні школярі та студенти вимушено перейшли на онлайн-навчання, чому спочатку були дуже незадоволені та обурені, бо це був для всіх новий формат з безліччю незрозумілих моментів, а як відомо все нове – спочатку лякає. Але це тільки спочатку, тому що через деякий час навчання в онлайні почало набирати популярність і всіма полюбилося. Чи майже всіма, що й спробуємо з’ясувати.

Офлайн формат був звичним та зрозумілим, це стабільний графік навчання, живе спілкування з однокласниками чи одногрупниками, з учителями. Це постійна жива взаємодія з людьми, які будь-якої миті допоможуть та вкажуть на помилки. Під час офлайн-навчання школяр чи студент перебуває під особистим наглядом педагога у спеціально відведеному для навчання кабінеті чи аудиторії, що не може не дисциплінувати учня, це робить процес навчання більш ефективним. Наявний швидкий зворотний зв’язок — на семінарі чи лекції можна зайняти питання та одразу отримати відповідь. Так само в офлайн форматі зручно працювати в колективі. Коли ви командою працюєте над якимось завданням, то обмінюєтеся швидкими репліками, відчуваєте причетність – це спрощує процес знайомства та спілкування. Зблизитися в офлайні простіше, ніж у форматі онлайн-конференції. Мінуси офлайн-освіти можна виокремити такі: доводиться витрачати час на дорогу – якщо ви живете у великому місті, це особливо актуально, іноді можна витратити більше часу на дорогу, ніж на саме навчання. Не прийшли вчасно – не здобули знань. З одного боку, якщо не встигли з якоїсь причини на лекцію чи семінар, можливість отримати знання втрачена. З іншого боку, це і мотивує ходити на заняття і вчитися. В онлайні все простіше – не встигли на лекцію, значить, зможете подивитися запис пізніше. Ще одним мінусом є обмежена кількість місць, тому популярним спеціальностям не зможуть навчитися усі охочі.

Щодо онлайн-навчання, його головна перевага – це доступність у будь-який час і в будь-якому місці. Причому необов’язково навіть наявність інтернету, запис лекції можна завантажити на телефон і подивитися коли завгодно. Також такі записи можна передивлятися безліч разів, що також є плюсом, адже можна краще засвоїти матеріал. Але таке навчання має й недоліки, насамперед недостатній зворотній зв’язок з викладачем. Деяким учням не вистачає очних консультацій, щоб уточнити нюанси на тему уроку особисто, замало живого спілкування. Коли навчання відбувається онлайн, у викладача найчастіше немає візуального контакту з учнями. Він не бачить їх віддачу, тому з’являється неспроможність оцінити рівень їхньої уваги й залученості до процесу. Для онлайн-освіти потрібна самодисципліна, тому що існує велика спокуса відкласти навчання, пообіцяти собі виконати завдання пізніше, це також є мінусом.

Свої думки та враження щодо цієї теми висловили декілька опитуваних осіб.

Анна Валентинівна, вчителька молодших класів: «Я надаю перевагу навчанню безпосередньо у класній кімнаті, адже так набагато легше утримувати увагу маленьких школярів, щоб вони не засумувати та не втратили цікавість до процесу. Діти в такому віці досить легко відволікаються та починається галас навіть у класі, що вже казати про онлайн-платформи для навчання»

Анастасія Сергіївна, вчителька старших класів: «Особисто для мене навчання в офлайн форматі зручніше та доступніше, можна проводити урок з будь-якого місця, не треба витрачати час на те щоб зібратися і приїхати на робоче місце. Щодо учнів я не хвилююся, адже матеріал викладаю якісно, хто захоче вчитися – той буде, а хто ні – того навіть у класі не змусиш нічого робити»

Аліна, мати другокласниці: «Звичайно зручніше було, коли дитина ходила до школи, тому що був живий контакт із вчителем, спілкування з дітьми у школі, набагато активніше соціальне життя, що, на мою думку, дуже важливо для дитини»

Антон, учень одинадцятого класу: «Мені зручніше навчатися вдома через комп’ютер, всю потрібну мені інформацію я вчу та засвоюю, тому що готуюся до іспитів ЗНО, якусь менш важливу інформацію можу пропустити, дуже зручно для себе фільтрувати так знання, адже у голові треба тримати зараз лише найважливіше. Навіть якщо б ми ходили до школи, велику кількість потрібних мені знань для складання іспитів я знаходив у мережі, тому однозначно надаю перевагу онлайн урокам»

Наталя, студентка четвертого курсу: «Онлайн навчання мені подобається більше, адже не треба витрачати безліч часу на дорогу до університету та потім знову додому, можна слухати лекції в зручній для себе атмосфері, передивлятися по декілька разів записи лекцій, якщо треба щось згадати пізніше. З’являється більше вільного часу, що є однозначно великим плюсом»

Як можна побачити, для різного віку учнів підходять різні варіанти навчання, для маленьких школярів – краще навчання безпосередньо у класах, щоб тренувати дисципліну та соціалізацію дитини, а для старших класів та студентів – кращим виявилося навчання онлайн.

Ірина Єдімент, студентка 1 курсу магістратури заочного відділення

у межах виробничої практики