Міжнародне гуманітарне право: краще почати вивчати сьогодні, щоб не жалкувати про це завтра

25 травня 2021 року на платформі Zoom відбувся безкоштовний онлайн-вебінар «Що потрібно знати журналістам про міжнародне гуманітарне право?». Його було призначено для журналістів та блогерів з Півдня України та інших областей, проте будь-хто з бажаючих міг взяти участь, варто було лише попередньо зареєструватися.

Темою заходу стали збройні конфлікти та специфіка роботи журналістів відповідно до норм МПУ. Метою вебінару було поінформувати слухачів про основи збройних конфліктів, про те, як збирати і подавати інформацію про воєнні злочини і злочини проти людяності та посилити спроможність журналістів атакувати фейкові новини.

Організаторами заходу виступили УГСПЛ та ГО «Інформаційний прес центр» (IPC), а в якості основного спікера онлайн-вебінару був Максим Тимочко – юрист, адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ).

У вебінарі, який був проведений українською мовою, взяло участь близько 20 журналістів. Однак це не завадило присутнім не лише отримати детальну інформацію, але й залучитися до змістовної дискусії та досягти консенсусу.

Під час вебінару було обговорено такі питання: якими є основні вимоги та ознаки міжнародного гуманітарного права, як відрізняти воєнні злочини від військових та право на війну від права під час війни. Також окремо розглядалася і агресія як право на війну. Окрема увага приділялася порівнянню термінів окупація і анексія, стан війни і воєнний стан, організованість і інтенсивність. В ході обговорення було визначено саме поняття збройного конфлікту, для чого потрібна класифікація збройних конфліктів, чим відрізняється міжнародний збройний конфлікт від неміжнародного.

Спікер активно цікавився думками своїх слухачів у процесі всієї розмови. Вебінар тривав загалом 2 години, де з них півтори години спікер вів лекцію, яку весь час доповнював візуальним показом у формі презентації, а в інший час давав можливість поставити спікеру запитання за темою.

Нажаль, викласти весь запланований матеріал і приділити йому достатньо часу не було можливості. Власне питань було небагато, проте Максим Тимочко зумів доволі детально розібрати їх усі, розкривши дуже суспільно важливі для України теми та шляхи до їх розуміння крізь призму міжнародного гуманітарного права.

Також спікер запевнив, що є сенс найближчим часом очікувати продовження лекції для подальшого розгляду актуальної теми.

Цей вебінар був особливо цікавий людям, які професійно вивчають міжнародне гуманітарне право або мають загальний інтерес до нього. А отримана інформація може зацікавити журналістів та всіх, хто цікавиться широким колом політичних явищ та подій.

Вдалим завершенням монологу стали його слова: «Любіть Україну і дотримуйтесь МГП!».

Анна Обітоцька – студентка 5 курсу заочної форми навчання спеціальності Журналістика