Садиба Куликовських

Садиба Куликовських

Десятки тисяч старовинних садиб руйнуються в запустінні на території України та за її межами. Лише декілька десятків із них знаходиться в приватних руках. Що заважає пам’ятникам архітектури набути нових власників, здатних зберегти, відреставрувати і вдихнути в них нове життя? Питання, на яке наразі складно знайти однозначну відповідь…

Але сьогодні хочеться звернути вашу увагу на невелику дворянську садибу роду Куликовських, яка розташована в селі Вербове і вважається перлиною класицизму.

Закладена садиба з парком була в XVIII столітті харківським полковником Куликовським. Полковник узяв за дружину вдову колишнього власника цих земель – липецького сотника Черняка. А добудував садибу син полковника – очільник валковського дворянства. Комплекс був прекрасним особняком з лоджіями і колонами.

На території парку були стайня, псарня, пташник, оранжерея і водяний млин. На території садиби так само був розбитий сад із терасами. Тут навіть були ставки. Після того, як Куликовський помер, його дочки втратили маєток.

У 1880 році територія перейшла в казну. Частина маєтку була розібрана на будівельні матеріали, але головний будинок можна побачити і до цього дня. Пізніше тут розташовувалася садівнича школа, а потім – Ракитянский аграрний ліцей.

Євгенія Панаріна – студентка 5 курсу заочного відділення кафедри журналістики, фото автора